skip to Main Content
Meniu

Paslaptys – kaip ant delno. Savaitraštis „Sekundė“

Nematomos akys

Ar tikrai esate ramus, kad šiuo metu jūsų nestebimi nematomos akys, o vieną dieną jūsų antroji pusė netėkš ant stalo kompromituojančių nuotraukų? Esate tikras, kad verslo partneris nesužinos sumaniai slepiamų tikrųjų jūsų siekių? Savaitė, dvi ar mėnuo ir jūsų paslaptys – kaip ant delno. Nors privačių detektyvų veikla įstatymiškai neįteisinta, tačiau norint užsisakyti jų paslaugas daug vargti nereikia. Pakanka kelias minutes panaršyti internete ir surinkus telefono numerį su privačiu detektyvu susitarti dėl susitikimo. Tiesa, būtina svarbiausia sąlyga – kišenėje negali švilpauti vėjai. Ar privatūs detektyvai iš tiesų yra nežemiški džeimsai bondai, besinaudojantys šiuolaikinėmis technologijomis, galintys susekti žmogų, šunį, surasti pamestą žiedą?

Išrenka „blakes“

Dailiosios lyties atstovių širdis virpinantis kino filmų brukamas seklio įvaizdis – stiprus ir itin patrauklus vyriškis, kišenėse slepiantis neįtikėtinas specialiąsias priemones, vairuojantis išskirtinį automobilį, rūkantis prabangius cigarus ir, žinoma, visada niekšus paguldantis ant menčių, tikriesiems sekliams kelia šypseną. Prieš keletą mėnesių Panevėžyje padalinį įkūrusio Privačių detektyvų biuro direktorius Olegas Rimanas tai, kuo jau septintus metus užsiima jo įstaiga, vadina tiesiog tiesiog pagalba, kai patekusiems į bėdą negali padėti nei policija,nei advokatai. O.Rimanas užsakymų stygiumi nesiskundžia. Privačių detektyvų veiklos sfera – itin plati, neapsiriboja stereotipiniu neištikimybės įrodymų rinkimu. Kur kas dažniau nei pavydžios žmonos ar mylimosiomis nepasitikintys vyrai detektyvų ieško verslininkai. Specialia įranga apsiginklavę sekliai kviečiami į biurus patikrinti, ar jų klientų komercinėms paslaptims negresia pavojus būti atskleistoms konkurentų. „Šiais laikais komercinės paslaptys šnipinėjamos ne tik papirkus darbuotojus, bet ir pasinaudojus techninėmis priemonėmis. O mes atvažiavę visiškai teisėtai patikriname, ar patalpose nėra įrengtos neteisėtos pasiklausymo įrangos“, – pasakojo O.Rimanas. Tokios paslaugos kaina prasideda nuo pusės tūkstančio litų ir neturi ribų – priklauso nuo patalpų dydžio ir įrengimo. Ją lemia net grindjuosčių tipas: kuo daugiau slaptų plyšelių „blakei“ paslėpti, tuo brangesnis detektyvų darbas.

Testas pareigūnams

„STT montuoja sekimo įrangą, o jūs surenkate?“ – juokais klausiu detektyvo. Kriminalinėje policijoje daug metų išdirbęs O.Rimanas šmaikštauja: tik patikrina, ar jo buvę kolegos kokybiškai atliko savo darbą. „Jei verslininkas įtaria, kad jo patalpose kažkas sumontuota, tai jau didelis minusas teisėsaugininkams ir jie nieko gero su tokiu sekimu nepasieks. Jei įtariamasis mūsų ir nepasikvies, vis tiek kabinete nekalbės to, kas pareigūnus sudomintų“, – mano detektyvas. O.Rimanas pripažįsta, kad teisėsauga į privačius detektyvas žiūri gana kreivai. Ir, pasak įmonės vadovo, patys nesuvokia, kaip klysta. Mat detektyvai neretai surenka tokią informaciją, tarkim, apie skolininkus, kad gerokai palengvintų darbą sukčiams ant kulnų lipantiems pareigūnams. Detektyvai ne tik renka informaciją, bet ir pataria, kaip apsisaugoti nuo šnipinėjimo ir nepakliūti į nesąžiningų konkurentų pinkles. Pasirodo, net ir šiais masinės informacijos laikais pradingti be pėdsakų galimybės visai realios. Tarkim, mobilusis telefonas specialiame dėkle – ir šnipai, aukos telefone slapta sumontavę sekimo įrangą, lieka „ant ledo“. Be to, mobiliaisiais telefonais, kaip darbuotojų sekimo priemone, ne taip jau retai naudojasi ir savo pavaldinius akylai kontroliuojantys darbdaviai.

Dirba ir psichologais

Privataus detektyvo darbas – ne toks jau romantiškas ir pikantiškas, kaip gali atrodyti. Seklius kviečiasi ir tėvai, susirūpinę, ar atžalos neįniko į narkotikus, ir artimieji, beprarandantys viltį gyvo sulaukti negrįžtančio giminaičio. Pastarieji užsakymai detektyvams dažnai būna patys skaudžiausi. O.Rimanas pamena 80-metės močiutės prašymą surasti pradingusį, į stikliuką nespjaunantį pusamžį sūnų. Policija vyro beprasmiškai ieškojo jau pora mėnesių. Privatūs detektyvai išmaišė visus mikrorajono šulinius, apklausė visus asocialius asmenis, rodos, neliko neiššniukštinėtos nė menkiausios kertės, o vyro – nė kvapo. Sena motina sūnaus sulaukė tik pavasarį – upė grąžino jo palaikus. „Tokie tyrimai ne visada baigiasi sėkmingai, bet mes ne tik ieškome, pabūname ir psichologais. Įsivaizduokite, ką turi jausti motina, kai policija jai pareiškia neturinti jokių žinių ir liepia skambinti po savaitės. Mes irgi neduodame garantijų, bet bent jau kenčiantį žmogų apraminame“, – pasakojo O. Rimanas.

Plėšikavo išsigalvotas vagis

Privatiems detektyvams neretai tenka patekti į tragikomiškas situacijas. Kaime netoli Piniavos gyvenantis vyras neseniai Panevėžio privačių detektyvų paprašė sugauti netradiciškai besielgiantį vagį. Anot kliento, ilgapirštis nuolatos apsilanko jo sodyboje, įsigudrino netgi atsirakinti duris, išneša daiktus. Nuo tokių puldinėjimų kenčiantis šeimininkas šaukėsi ir policijos pagalbos, tačiau pareigūnai į jo skundus tik ranka numojo ir nesiteikė atvažiuoti apžiūrėti įvykio vietos. Tokią istoriją išgirdę detektyvai suglumo: argi gali taip būti? O pradėję domėtis pastebėjo įtartiną sutapimą – pasirodo, vagis įsibrauna per mėnulio pilnatį. Ir ne realybėje, o tik psichinės ligos kamuojamo sodybos šeimininko fantazijose. Žmogui patarėme, kaip elgtis vėl atėjus vagiui. Kol kas kito skambučio dar nesulaukėme“, – sako Privačių detektyvų biuro Panevėžio padalinio vadovas Ruslanas Kudijanovas.

Brangus spektaklis į namus

Kartais kenčiančiuosius nuo persekiotojų išgelbėja detektyvams sumokėtos solidžios pinigų sumos. O.Rimanas pamena vyriškį iš Vilniaus priemiesčio, prašiusį neutralizuoti į jo butą nedorų kaimynų leidžiamus radioaktyvius spindulius. Kad ir kaip beprotiškai atrodytų, bet užsakovo noras buvo patenkintas. „Kai klientas atvažiavo užsakyti tokios paslaugos, supratome turintys reikalą su ligoniu. Savo ketinimų jis neatsisakė netgi išgirdęs, kad mums reikės nepigios technikos ir paslauga kainuos brangiai“, – pasakojo O.Rimanas. Privatūs detektyvai susirado kliento žmoną ir nustebo, kai šioji pasiūlė jos sutuoktiniui surengti spektaklį. Ir vežėsi detektyvai į užsakovo namus specialią įrangą, vaidino dirbančius – neutralizavo šizofreniko įsivaizduojamą kenksmingą spinduliuotę. „Atlikome gydymą, nors ir komercinį. O po metų sulaukėme kliento skambučio. Sako, žinot, metus jūsų aparatūra veikė, bet dabar vėl prasidėjo, atvažiuokit“, – pasakojo O.Rimanas.

Vyrą susekė pas uošvę

Privačių detektyvų duona – rinkti neištikimybės įrodymus. Tokią paslaugą dažniausiai užsisako moterys. Santuokos įžadų laužytojus O.Rimanas nuramina – ką jie veikia miegamajame, pro neužtrauktų užuolaidų plyšį stebi nebent smalsūs kaimynai, bet ne detektyvai. „Žmogaus privatumo nepažeidžiame. Niekada nepateiksime filmuotos medžiagos ar nuotraukų, ką meilužiai veikė viešbučio kambaryje. Tačiau viešoje vietoje informaciją galime rinkti – surinkti įrodymus, su kuo susitikinėja, kur eina“, – manipuliuojančiuosius kitų jausmais perspėja detektyvas. Tiesa, jo patirtis rodo, kad nuojauta apgauna net damas. Kovo 8-osios naktį dirbusi moteriškė detektyvo užsiprašė pasekti, ką veiks sutuoktinis. Žmona buvo šventai įsitikinusi, kad vyrelis įklius. Tai, ką pamatė detektyvai, nustebino ne tik įtaruolę, bet ir juos pačius. Šventinį vakarą vienišas likęs vyras, kaip ir dera, nukūrė pirkti gėlių, paskui – šampano. Iš tiesų dovanos ne žmonai buvo skirtos. Įtariamasis nuvažiavo su Moters diena pasveikinti… uošvės! Klasta įtartas vyras vakarą praleido su žmonos tėvais.

Vaikščiojanti nelaimė

Sunkiausia dirbti su užsakovais, liguistai ieškančiais partnerio neištikimybės įrodymų. O.Rimanui įsiminė atvejis, kai detektyvo paslaugų užsiprašė vestuvėms besiruošiantis 30-metis vyras. Jam magėjo patikrinti, ar išrinktoji ištikima. Kai jaunikis paklojo schemą, kokie vyrai sukasi jo mylimosios akiratyje – buvę bendraklasiai, draugai ir netgi jogos užsiėmimų vadovas, sekliams tapo aišku, su kuo turi reikalą. Kliento noras liko nepatenkintas. Pasiteisinę darbų gausa detektyvai atsisakė vykdyti užsakymą. „Gaila, kad etika mums neleidžia perspėti antrosios pusės. Taip ir norisi nuotakai patarti nuo tokio pavydaus vyro sprukti, kol dar ne vėlu“, – pasakojo detektyvas.

Neįteisinta bet nedraudžiama

Lietuvoje iki šiol nėra privačių detektyvų veiklos įstatymo. Parengtas jo projektas guli Seime. O.Rimanas prisidėjo jį rengiant. Verslininkas įsitikinęs, kad detektyvų veiklą būtina reglamentuoti, bet itin atsakingai. Latvijoje toks įstatymas veikia jau dešimtmetį. Toje šalyje yra daugiau nei 100 licenzijas turinčių privačių detektyvų ir kelios dešimtys šią paslaugą teikiančių įmonių. Lietuvoje privačių detektyvų paslaugas teikiančių įmonių ir fizinių asmenų šiuo metu galėtų būti apie penkiolika. „Kol privataus detektyvo profesija neturi oficialaus statuso, kas mes esame – šnipai, sekliai? Įteisinus veiklą atsirastų rimta atranka, detektyvo licencijos negalėtų gauti „žulikai“, nusikaltėliai. Maža to, mūsų surinkti įrodymai dabar teisme yra niekiniai, o, tarkim, Rusijoje įstatymas net antstoliams suteikia teisę kreiptis į privačius detektyvus“, – pasakojo O.Rimanas. Anot jo, įstatymas turėtų apibrėžti ne tik detektyvų pareigas, bet ir jų teises.


Inga Kontrimavičiūtė

Back To Top