skip to Main Content
Meniu

Privatūs sekliai įsprausti į teisinius rėmus. Dienraštis „Lietuvos žinios“

Privačia detektyvine veikla užsiimantys asmenys nuo kitų metų privalės dirbti pagal įstatymo raidę. Sekliai piktinasi, kad jiems sudaromos papildomos kliūtys tik apsunkins veiklą.
Nubrėžtos raudonos linijos 
Privačios detektyvinės veiklos įteisinimo iniciatorius Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas pažymėjo, kad nubrėžus raudonas linijas, kurių negalės peržengti dabar save sekliais vadinantys asmenys, visuomenė taps saugesnė, o jau ne vienus metus egzistuojanti verslo rūšis bus ištraukta iš pogrindžio. „Po devynių mėnesių ši veikla bus visiškai legali, privatūs detektyvai turės leidimus dirbti šį darbą ir žinos savo galimybių ribas. Jos liečia labai jautrią sritį – įvairias žmonių privataus gyvenimo aplinkybes“, – LŽ sakė parlamentaras. A. Anušauskas atkreipė dėmesį, kad sekliams nustatyti ne tik teisiniai veiklos pagrindai ir principai, bet ir nepriekaištingos reputacijos reikalavimai. „Žmonės, kurie yra išėję iš teisėsaugos dėl jiems inkriminuotų įvairių dalykų – nusižengimo valstybės tarnybai ar net korupcijos, negalės dirbti šio darbo“, – teigė politikas. Seimo Ekonomikos komiteto vicepirmininkas Artūras Skardžius pažymėjo, kad šiuo metu įvairios privačios saugos tarnybos verčiasi detektyvine veikla balansuodamas ties teisėtumo riba. „Pagaliau Seimo ryžosi legalizuoti itin svarbią veiklą, kuri galės būti ir kontroliuojama“, – džiaugėsi jis.
Aukšti kvalifikaciniai reikalavimai 
Įstatyme įtvirtintas seklių paslaugų sąrašas. Privatūs detektyvai, nenusižengdami teisės aktams, galės imtis dingusių asmenų, skolininkų ir jų turto ar iš kliento pavogto turto paieškos. Bus leidžiama rinkti ir tirti informaciją, reikalingą baudžiamajam procesui, civiliniams, darbo, iš draudimo sutarčių kylantiems ginčams ar administracinės teisenos byloms nagrinėti, taip pat – vertinti asmenų patikimumą ar mokumą. Tėvų ir globėjų prašymu sekliai rinks informaciją apie jų nepilnamečių vaikų ar globojamų neveiksnių asmenų elgesį ir juos supančią aplinką. Privatūs detektyvai galės padėti užtikrinti klientų komercinių, gamybinių paslapčių apsaugą, rengti konfidencialius susitikimus ir kita. Verstis privačia detektyvine veikla siekiantys asmenys privalės turėti ne žemesnį kaip aukštąjį koleginį teisės studijų krypties išsilavinimą, privačių detektyvų mokymo programos baigimo pažymėjimą arba dvejų metų darbo teisėsaugos, teisėtvarkos ar žvalgybos institucijose profesinę patirtį, išlaikyti privataus detektyvo kvalifikacijos egzaminą. Be kita ko, sekliams keliamas ir nepriekaištingos reputacijos reikalavimas. Taip pat nustatyti privataus detektyvo draudimai ir pareigos. Šia veikla užsiimantis asmuo turės gerbti ir ginti žmogaus orumą, užtikrinti ir saugoti jo teises bei laisves, saugoti detektyvinės veiklos metu jam patikėtą konfidencialią informaciją ir jos neatskleisti, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus. Privatiems detektyvams bus draudžiama klaidinti, naudoti apgaulę, fizinę ar psichologinę prievartą, persekioti, skleisti tikrovės neatitinkančias žinias ir informaciją, pažeisti asmens būsto neliečiamumą, susirašinėjimo, pokalbių ar kitokio susižinojimo slaptumą.
Ir pliusai, ir minusai 
Vieno iš Vilniuje veikiančių privačių detektyvų biurų vadovas Olegas Rimanas tikisi, kad priėmus įstatymą privačios detektyvinės veiklos rinka bus išjudinta, atsiras filtras, kuris atsijos nesąžiningai veikiančius seklius. Tačiau jiems dirbti, anot pašnekovo, bus sudėtingiau. „Nežinau, ar detektyvai realiai begalės padėti savo klientams“, – svarstė privačių detektyvų biuro vadovas. Jis pabrėžė, kad seklių veikla taps gerokai apribota. O. Rimanas skeptiškai vertino ir tai, jog nustatytas baigtinis privačių detektyvų paslaugų sąrašas. „Gyvenimas nestovi vietoje, todėl negalima numatyti paslaugų, kurias privatiems detektyvams galbūt teks teikti ateityje“, – pažymėjo jis.
 
Tomas Bašarovas
Back To Top