skip to Main Content
Meniu

Liko ir be mašinos, ir be pinigų. Dienraštis „Lietuvos rytas“

Buvęs Šilalės rajono vadovas Juozas Raudonius jau trejus metus nesulaukia 60 tūkstančių litų, kuriuos tikėjosi gauti pardavęs automobilį „Audi A8“. Pinigų nesumoka advokato padėjėjas.

„Niekada nebuvau pinigų vergas. Dar sovietiniais laikais ketinau Šilalėje pastatyti paminklą sovietinę liaudį į pertvarką kvietusiam menininkui Vladimirui Vysockiui, tačiau visas savo santaupas paaukojau Sąjūdžiui“, – sakė J.Raudonius. Sąjūdžiui paaukotų pinigų J.Raudoniui negaila, tuo tarpu jį apmulkinusiam advokato padėjėjui šilališkis atleisti neketina. Vyriškis apie įvykdytą aferą informavo ne tik advokato padėjėjo Juozo Viščinio tėvą – Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėją Petrą Viščinį, bet ir šio teismo vadovus bei prezidentą.

Teisininkas padarė įspūdį

Į advokato padėjėjo J.Viščinio pinkles J.Raudonius įkliuvo 2005 metais sostinės Gariūnų turguje. Į šią turgavietę iš provincijos atvykęs J.Raudonius ketino parduoti savo apynaujį automobilį „Audi A8“. Netrukus prie mašiną pardavinėjančio šilališkio priėjo solidžiai atrodantis vyriškis. „Jis iš karto prisistatė esąs garsios advokatų kontoros „Lex“ advokatas, užsiminė ir tai, kad jo tėvas – teisėjas“, – prisiminė pirmą susitikimą J.Raudonius.

Gavo mažą dalį pinigų

Advokato padėjėjas savo tėvo vardą minėjo dažnai. Net patikino, kad jei J.Raudoniui atsitiks kokia nors bėda ar paklius girtas prie vairo, tėvas viską sutvarkys. J.Viščinis beveik nesiderėdamas sutiko pirkti mašiną, sumokėjo 6 tūkstančių litų avansą ir paprašė savaitę palaukti, kol gaus likusius pinigus. Netrukus vyrai sudarė sandėrį. J.Raudonius perdavė automobilį advokato padėjėjui, o šis surašė 60 tūkst. litų paskolos raštą.

Tėvas patarė mašiną atsiimti

Ėjo dienos, tačiau J.Viščinis atsiskaityti neskubėjo. Iš pradžių jis noriai keldavo telefono ragelį, tačiau vėliau ėmė slapstytis. Sunerimęs J.Raudonius nutarė automobilio pirkėjo ieškoti per jo tėvą teisėją. Šilališkis internete susirado Vilniaus apygardos administracinio teismo telefono numerį ir paskambino. Tačiau tėvas pasakė, kad sūnus vargu ar surinks pinigus, ir patarė automobilį susigrąžinti atgal: „Aš kartą sūnų jau traukiau iš bėdos, daugiau jam nepadėsiu“.

Sulaukė draudimo išmokos

Šilališkis taip ir nutarė daryti. Jis vargais negalais susirado advokato padėjėją ir paprašė, kad šis mašiną gražintų. Tačiau tą dieną J.Viščinis to padaryti negalėjo, jis teigė, kad mašina įforminta kito žmogaus vardu, o šis trumpam išvykęs. Vyrai sutarė sandėrį nutraukti po kelių dienų. Tačiau automobilio atsiimti šilališkiui taip ir nepavyko. Toliau viskas vyko pagal ne kartą aferistų taikomą scenarijų. Mašina buvo apdrausta draudimo bendrovėje „PZU Lietuva“, o paskui žaibiškai pavogta. J.Viščiniui, kaip teisėtam savininkui, bendrovė atlygino žalą – beveik 66 tūkstančius litų.

Teismo procesas užtruko

Tačiau šių pinigų J.Viščinis buvusiam mašinos savininkui nė neketino grąžinti. Jis šilališkio paprašė daugiau nebeskambinti, nes neturįs jokių pinigų. „Buvau girdėjęs apie įvairaus plauko aferistus, tačiau niekada nepamaniau, kad taip primityviai gali sukčiauti advokatas“, – sakė J.Raudonius. Šilališkiui nieko kito neliko, kaip kreiptis į teismą. Bylinėjimasis truko dvejus metus, ir galų gale 2007 m. Vilniaus 2-asis apylinkės teismas J.Raudoniui priteisė beveik 60 tūkstančių litų skolos bei palūkanų.

Aferistas veikė ir svetur

Tačiau per tą laiką advokato padėjėjas J.Viščinis spėjo dar kelis kartus pasižymėti. Jis buvo sulaikytas Vokietijoje ir už sukčiavimą nuteistas 5 mėnesių laisvės atėmimu. Kiek vėliau jis Vilniuje įkūrė bendrovę JEEI, kuri užsimojo sostinės Kalnų parke organizuoti britų grupės „Chicane“ pasirodymą. Bendrovė iš žiūrovų už bilietus surinko pinigus, tačiau koncertas taip ir neįvyko. Tuo pačiu metu J.Viščinis aktyviai veikė ir kaip teisininkas. Jis įvairiose bylose atstovavo Lietuvos darbo federacijai, Teisės projektų ir tyrimų centrui, kitoms organizacijoms. Tačiau kai reikėjo sumokėti teismo priteistus beveik 60 tūkst. litų, paaiškėjo, kad J.Viščinis nieko neturi. Kaip advokato padėjėjas jis algos negauna, jokio turto jo vardu nėra. Antstoliai sugebėjo surasti ir areštuoti tik 100 beverčių bendrovės JEEI akcijų bei nevažiuojantį 1987 m. automobilį „Volkswagen Golf“.

Tiesą atskleidė sekliai

J.Raudonius ėmė domėtis savo skolininku. Jis pasamdė vieną žinomą seklių biurą, kad šis pasidomėtų, ar iš tiesų advokato padėjėjas toks vargšas. Paaiškėjo, kad pagal dokumentus jokio turto neturintis J.Viščinis iš tiesų gyvena visai neblogai. Jis nuolat pietauja prestižiniuose restoranuose, sportuoja viename brangiausių sostinės sporto klubų „Forum Palace“, gyvena ištaigingame oficialiai jaunai merginai priklausančiame bute. Šiemet jis per kelis tarpininkus nusipirko daugiau kaip 200 tūkst. litų kainuojantį visureigį BMW X5 ir ne kartą įkliuvo kelių policijos pareigūnams. Neseniai už vairavimą išgėrus jam buvo atimtas vairuotojo pažymėjimas.

Argumentai neįtikino

Matydamas, kad realiosios J.Viščinio pajamos tikrai leidžia grąžinti skolą, J.Raudonius nutarė pabandyti pinigus išsiieškoti per skolininko tėvą. „Aš jau tuomet, pardavęs automobilį, paklausiau šio teisėjo patarimų, todėl maniau, kad ir dabar turiu moralinę teisę į jį kreiptis“, – sakė J.Raudonius. Šilališkis skambino teisėjui P.Viščiniui ir papasakojo apie jo sūnaus apgavystes. Tačiau teisėjas į kalbas nesileido. Jis pareiškė, kad jo sūnus yra savarankiškas žmogus ir gyvena savarankišką gyvenimą. Nepadėjo ir raštai Vilniaus apygardos administracinio teismo pirmininkei, kurios J.Raudonius paprašė suorganizuoti susitikimą su teisėju P.Viščiniu. Teismo pirmininkė šilališkiui atsakė, kad teisėjas kategoriškai nesutinka susitikti. Kol kas nepadėjo ir raštai Teisėjų tarybai bei šalies prezidentui. Šios institucijos šilališkiui mandagiai atsakė, kad niekuo negali padėti.

Arvydas Lekavičius

Back To Top