Sekliai dar supančioti. Dienraštis „Lietuvos rytas“
„Seku, fotografuoju, kontroliuoju.“ Tokie skelbimai mirga internete. Ar bus įteisinta privataus detektyvo profesija, numatytos veiklos ribos? Seime svarstomas privačios detektyvinės veiklos įstatymo projektas.
– Latviai tokį įstatymą turi 10 metų, lietuviai dar tik kuria. Bet jūs privačiu detektyvu dirbate jau aštuonerius metus. Kas dabar reguliuoja jūsų veiklą? – „Lietuvos rytas” paklausė Privačių detektyvų biuro vadovo Olego Rimano.
– Šia veikla užsiima apie 20 detektyvų, daugiausia buvę teisėsaugininkai. Mes užpildome vakuumą, kai policija žmogui negali padėti – neturi lėšų, laiko ar įgūdžių. Tokių situacijų daug. Esame verslo įmonė, veiklos kryptis – tyrimo veikla. Tai nedraudžiama.
Įstatymo gal ir reikia. Bet jis turi būti kokybiškas, naudingas ir detektyvams, ir klientams.
– Ar jis toks ir bus?
– Projekte matome, kad kūrėjai daugiau žvelgia į vieną pusę – kaip reglamentuoti detektyvų veiklą. Bet neatsižvelgiama detektyvus: ar jie galės dirbti vykdydami tai, kas įstatyme bus parašyta?
– Koks didžiausias privačių detektyvų veiklos kliuvinys dabar?
– Nenumatyta, kiek mes galime įžengti privatų gyvenimą, kuris yra labai saugomas. Projektas irgi nesiūlo jokios revoliucijos, nes net įstatymo numatytais atvejais detektyvas liks kaltas.
Mes turime daug tyrimų, susijusių su privačiu gyvenimu.
Kaip vykdyti pagal kitų įstatymus teisėtą veiklą ir nebūti nubaustam už neteisėtą informacijos rinkimą?
O be to veikla neįmanoma. Pavyzdžiui, pora skiriasi, vienas sutuoktinis nurodo priežastį – neištikimybė. Jis privalo teismui pateikti įrodymus. Pats negali surinkti, kreipiasi mus. Reikia ir stebėti, ir fotografuoti, bet tai darydami mes jau pažeidžiame privatumą. Kita vertus, įstatymas reikalauja įrodymų!
– Ar įstatymas reglamentuotų tokį informacijos rinkimą?
– Ne. Bandėme įrodyti, kad jei bus apibrėžta detektyvo profesija, turi būti reglamentuotas ir jo darbas, kad nebūtume apkaltinti privataus gyvenimo pažeidimu.
Tačiau nueita kitu keliu. Formaliai įstatymas numato detektyvo teises ir pareigas, bet realiai suvaržo žmogaus teisę gintis. Išeitų, kad obuolį valgyti galima, bet jo atsikandus – bausmė.
– Kaip detektyvai dabar išvengia bausmės už privatumo pažeidimą?
– Kai kurie neišvengia, kiti dažnai turi blefuoti: gerai, mes jums padėsime, padarysime nuotraukų, bet mūsų čia nebuvo, jūsų pažįstamas netyčia nufotografavo.
Kam įstatymas, jei dirbti reikės kaip iki šiol?
– Ar įstatymas numatys, kaip privatūs detektyvai gali bendrauti su teisėsaugos pareigūnais? Gal ir dabar su buvusiais kolegomis susėdate prie alaus bokalo ir paprašote paslaugos?
– Dauguma buvusių kolegų jau pensininkai, be to, jų vadovybė labai griežtai žiūri į dalijimąsi informacija, daug draudimų. Įstatyme taip pat tie santykiai nebus apibrėžti.
Teisė kreiptis su užklausa į teisėsaugos pareigūnus, į kitas institucijas numatyta, bet teisės duoti mums informacijos nėra.
Licencijuotiems detektyvams nenumatyta galimybė bendradarbiauti su pareigūnais teisiniu pagrindu, taip pat jų teisė dirbti byloje drauge su policija, jei to nori nukentėjęs asmuo.
Neretai, ypač sukčiavimo bylose, mums būtina sužinoti apie piliečio teistumą, bet teisė naudotis gyventojų registru irgi nenumatyta.
Pagal šį įstatymo projektą, privatus detektyvas veikia pagal paslaugos teikimo sutartį, o advokatas – pagal pavedimą.
Vadinasi, detektyvas lieka šešėlyje – jis surenka informaciją, bet neturi galių kliento vardu tirti, gauti duomenų, net prašyti pagalbos kolegos detektyvo, dirbančio kitame mieste.
Taigi žmogui galėsime padėti ribotai.
– Negi projektas toks blogas? Juk žingsnis į priekį vien tai, kad privataus detektyvo profesija bus įteisinta.
– Be abejonių, numatoma ir gerų poslinkių.
Gerai, kad bus sukurtas filtras, kuris neleis kam panorėjus skelbtis privačiu detektyvu.
Tikriausiai tapsime teisinės sistemos dalyviais, kaip antstoliai ir advokatai, mūsų veikla ir profesija bus įteisintos.
Bus kvalifikacijos, išsilavinimo, patikimumo patikra, kurią vykdys policija ir saugumas. Bus registras, veiklos pažymėjimas.
Įstatymas paskatins detektyvų biurų kūrimąsi.
Bet jei nebus suvaržymų ir teisių pusiausvyros, ims kurtis šešėlinė sistema, bus bandoma tas kliūtis apeiti.
Vadinasi, reikėtų iš karto sukurti gerai veikiantį įstatymą, o ne jį priėmus pradėti lopyti.
Laima Lavaste