skip to Main Content
Meniu

Svetimų ausų neužkimšo. Dienraštis „Lietuvos rytas“ Nr. 95 (5859)

Bendrovę „Vilniaus vandenys“ krėtusius Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentus sudomino ne tik dokumentai, bet ir aparatūra, blokuojanti galimybę klausytis pokalbių ar įrašinėti juos. Moderni įranga užvakar buvo aptikta bendrovės „Vilniaus vandenys“ patalpoje, kurioje generalinis direktorius Darius Norkus aptardavo verslo reikalus. Ši elektroninė įranga slopina pokalbių įrašinėjimo ir transliavimo signalus. Ji taip pat fiksuoja sienų vibravimą, todėl gali aptikti ir jose sumontuotą klausymosi aparatūrą. Teigiama, kad šis įrenginys pats įrašinėdavo pokalbius.

Įranga nėra uždrausta

Sumontuoti tokią aparatūrą Lietuvoje siūlo kelios bendrovės ir privatūs sekliai. Naudotis šia įranga Lietuvos įstatymai nedraudžia, todėl tuo neretai užsiima ir anksčiau šalies specialiosiose tarnybose arvalstybės saugume dirbę specialistai. Vilniuje įsikūrusio Privačių detektyvų biuro vadovas Olegas Rimanas teigė, kad įdiegti brangią ir modernią įrangą dažniausiai prašo bankų ir didelių įmonių vadovai: „Į šią įrangą investuoja tos įmonės, kurios dėl komercinių paslapčių nutekėjimo prarastų milijonus“. Tokia įranga paprastai montuojama viename kabinete, kuriame dažniausiai vyksta svarbūs pokalbiai. Ji gali blokuoti mobilųjį ryšį, slopinti bet kokias įrašymo priemones – diktofonus, įvairius laidinius mikrofonus. Slopinimo įranga, jos įrengimas ir priežiūra gali kainuoti keliasdešimt tūkstančius litų. Įrangos kaina priklauso ir nuo patalpos dydžio.

Galima įsigyti internetu

Privačių detektyvų biuro vadovas teigė, kad mažesnės bendrovės įsigyja pigesnę ir paprastesnę įrangą. Kelių rūšių įrašų bei klausymosi slopinimo priemones siūlo Lietuvos interneto parduotuvės, dar įvairesnių prietaisų galima atsisiųsti iš užsienio. „Prietaisų yra daugybė – vieni tik blokuoja mobiliųjų telefonų ryšį, kiti trukdo įrašyti garsą diktofonais ir įvairiais mikrofonais, kai kurie jų telpa net į kišenę“, – aiškino O.Rimanas. Kaina priklauso nuo galingumo. Privatumą saugantys prietaisai kainuoja nuo 250 iki 1700 litų. Keliose Lietuvos interneto parduotuvėse siūloma įsigyti garso įrašymo įrangos slopintuvų. Apie 1600 litų kainuojantis prietaisas neleidžia įrašinėti garso diktofonais ir laidiniais mikrofonais. Tokio prietaiso užtenka 45 kvadratinių metrų patalpai. Norint slopinti įrašymo galimybę didesnėje patalpoje reikia papildomos įrangos. Slopinimo sistema sukuria garso barjerą ir diktofonai bei mikrofonai užfiksuoja tik traškesį. Internetu galima įsigyti ir sekimo kamerų trikdžių prietaisą. Šis apie 1300 litų kainuojantis aparatas telpa į kišenę arba rankinę.

Nori apsaugoti savo telefonus

Privatūs sekliai sulaukia nemažai klientų, pageidaujančių apsaugoti jų mobiliuosius telefonus nuo klausymosi. Tam naudojama moderni programinė įranga. „Ji veiksminga tik tuomet, jeigu yra įdiegta abiejų pašnekovų telefonuose“, – aiškino O.Rimanas. Bet ši programa tinka ne visų modelių telefonams. Kartu su telefonu ji kainuoja kelis tūkstančius litų. Anot O.Rimano, ši įranga kol kas patikima. Vienoje Vakarų šalyje šios programos kūrėjai yra pažadėję premiją tam, kuris sugebės ją įveikti.

Meras paskyrė laikinąjį vadovą

* Bendrovei „Vilniaus vandenys“, kurios vadovą Darių Norkų pirmadienį sulaikė STT pareigūnai, laikinai vadovaus sostinės mero Viliaus Navicko patarėjas Darius Indriūnas.

* „Pirmiausia reikia sustabdyti bet kokius galimus pirkimus. Dalis pirkimų bus perduota savivaldybei. Taip pat bus persvarstyta įmonės struktūra“, – vakar sakė D.Indriūnas.

* V.Navickas įpareigojo „Vilniaus vandenų“ valdybą nušalinti pirmadienį sulaikytus bendrovės vadovus nuo pareigų.

* Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo, piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo buvo sulaikyti įmonės generalinis direktorius D.Norkus, pardavimų ir rinkodaros direktorius Nerijus Laurinaitis, aprūpinimo ir ūkio tarnybos viršininkas Tomas Biknevičius ir konsultantas viešųjų pirkimų klausimais S.L.

Milda Kuizinaitė

Back To Top