skip to Main Content
Meniu

Psichologinė detektyvistika

„Visi kažką žino. Net jei tai yra kažkas ko jie patys nesupranta žiną.“
Agata Kristi

Print
bni-proud-member

Tai būdai, kurie leidžia gauti žinių apie žmogų, „perskaitant“ jį patį: jo charakterio galimybės, nuslepiamas praeities patirtis,  ketinimus ar rengimąsi veikti nesąžiningai, žinoti ko asmuo siekia iš tiesų, ar ketina daryti tai, ką pažadėjo, ar dalyvauja grobstymuose, komerciniame papirkinėjime ir pan. Paslaugos: HR rizikų auditas, Sutarčių rizikų auditas, HR profailingas, Melo atpažinimas, „Kietos“ derybos,  Profailingo mokymai

HR rizikų auditas.

Melo atpažinimo būdu nustatome konkrečias rizikas, kurias kelia darbuotojų/partnerių veikla, vėliau taikomos įtaigios derybos dėl atsisakymo nuo tolimesnių tokio pobūdžio veiksmų (pažeidimų prevencija). Auditas leidžia pastebėti kitais būdais neaptinkamas rizikas, tokias kaip Stepukonio istorijoje, kai buvo grobstomi fondų pinigai, taip pat gaisrų sukėlimo grėsmės, korupcija ir pan. Melo atpažinimo būdai leidžia tikėtis aptikti rizikas neišvengiamai (žmogus transliuoja savo tikruosius ketinimus daugeliu kanalų); o rizikų prevencija pasiekiama atskleidžiant asmeniui informaciją apie jo rizikingą elgesį ir iš stipriosios pusės derantis dėl susitarimo nutraukti tokią tolesnę veiklą (išnaudojant aptikimo neišvengiamumo efektą).

Sutarčių rizikų auditas

Skirtas padėti pažinti tikruosius šalies ketinimus vykdyti esamus ar būsimus susitarimus, pvz., įsitikinti ar vykdomi susitarimai dėl nekonkuravimo ar komercinių paslapčių išsaugojimo, ar rangovas tvirtai įsitikinęs, kad ketina vykdyti tiekimus ar tai jam nėra rizikingas sandoris, ar skolininkas gauna daugiau pajamų nei teigia apie tai viešai, ar grasinimas atlikti veiksmus yra tikras. Taikomi melo atpažinimo skriptai tuo metu, sutarties šalys aptaria sutarties klausimus ir taip nustatoma ar yra grėsmė jog kita šalis nė neketina vykdyti pažadus ar susitarimą ir pan.

HR profailingas

Susijęs su charakterologijos (operatyvinės psichodiagnostikos) taikymu personalo atrankoje ir komandų valdyme. Profailinge išskiriami 8 žmonių psichotipai pagal jų bazinę emociją, kuri ir formuoja ilgalaikes žmogaus elgesio strategijas ir pasirinkimus. Vedamas baimės emocijos asmuo bus atsargus ir kruopštus vykdytojas, naujų potyrių poreikis skatins plėsti pažintis ir bendrauti būdų ir t.t. Taip pat sudaromas asmens metaprograminis profilis, t.y. kam žmogus teikia prioritetą, pvz., pastebės labiau galimybes ar procedūras, sieks tikslo ar vengs nesėkmių ir pan.

Neinstrumentis melo atpažinimas

Efektyvus tiriant vagystes ar aiškinantis kitus įvykius ar aplinkybes. Taikomas gyvo pokalbio metu, online, perpasakojant asmens elgesį ir pasakytus žodžius, tinka rašytiniai paaiškinimai. Jo metu nustatomas tas, žmogus, kuris SUSIJĘS su Klientą dominančiu įvykiu- dalyvavo jame pats ar pažįsta tuos, kurie jame dalyvavo; Tuo pat metu, iš potencialių įtariamųjų sąrašo braukiami tie, kurie apie tai nieko nežino, nedalyvavo tame, neturi jokių ryšių ir interesų, taip susiaurinama paieška, o niekuo dėti asmenys toliau nebetrikdomi.

Narkotikų ir smurto prevencija mokyklose

Taikydami profailingą pokalbiuose su pedagogais ar moksleiviais ar jų tėvais, remdamiesi pasisakymais, pasakojimais ir pan, nustatome asmenis, galimai susijusius su narkotikų vartojimu, ar, smurto atveju, nustatome susijusių asmenų motyvus ir įsitikinumus, pasiūlome psichologinius įtaigių derybų sprendinius pakeisti smurtautojų ar smurtui pritariančių asmenų elgesį.

Melo atpažinimas

Tiriamoji paslauga, kurios metu taikant psichologinius skriptus, aptinkamas ir leidžia aptikti asmenį, kuris yra prisidėjęs prie tiriamojo įvykio (vagystės, neištikimybės ar kt.)

„Kietos“ derybos

Konsultacinė paslauga, kurios metu teikiama pagalba konstruojant būsimų derybų akcentus ir scenarijų. Varijuojami tokie instrumentai, kaip rėmelis „mes“, apkaltinimas, laimės pojūčio sukėlimas, statuso parinkimas, minčių fokusavimas, minčių virusai, perėjimai pozicijose ir vaidmenyse ir kt.

Profailingo mokymai

Pažindinamojo ir profesionalaus formatu, juose pateikiamos taikomosios psichologijos (profailingo) žinios šiomis temomis: Melo atpažinimas, Charakterologija, Paveiki santykių komunikacija, Kietos derybos. Tinka derybininkams, vadovams, HR ir kitose srityse.

Informatoriaus paieška socialiniuose tinkluose.

„Kietų“ derybų formato taikymas leidžia tinkamai pakviesti ir paskatinti atsiliepti asmenį- informatorių, kuris turi žinių apie Klientą dominantį įvykį- vagystę, padegimą, žmogaus dingimą ar pan., tačiau vengia tai daryti. „Socialinės inžinerijos“ taikymas gali padėti tais atvejais, kai organizacija, kuri, Kliento nuomone, nevykdo savo pareigų, pažeidžia kliento teises ir nepradeda su juo derybų, paskatinti pradėti jas dėl neigiamų pasekmių reputacijai.

Apibendinanimui apie psichologinę detektyvistiką

Tai puikus pasirinkimas jei nėra jokios kitos informacijos ar galimybių:  aptikti ir suvaldyti  personalo/partnerių motyvacines rizikas; išsiaiškinti dominančių įvykių  aplinkybes;  pasiekti rizikų prevencijos tikslų. Tinka tiek  aiškinantis paprastas vagystes, tiek apsisaugant nuo  darbuotojų ar partnerių machinacijų ir su asmenimis susijusių rizikų.

Pvz, Stadiono pradanginimo istorijoje, kai atėjęs perspektyvus jaunuolis pamatė galimybes pasisavinti lėšas ir ilgai tą darė. Panašiais atvejais psichologinė detektyvistika padeda anksti aptikti rizikas- ketinimus, pasirengimą, darytus pabandymus ir kt. remiantis ne objektyviais įrodymais, kurių paprasta nė nėra,  o „nuskaitant“  kūno kalbą.

Pagrindinis paslaugos akcentas  yra neinstrumentinio melo atpažinimo taikymas. Jo metu  nustatomas tas, žmogus, kuris SUSIJĘS su Klientą dominančiu  įvykiu- dalyvavo jame pats ar pažįsta tuos,  kurie jame dalyvavo;  Tuo pat metu, iš potencialių įtariamųjų  sąrašo braukiami tie, kurie apie tai nieko nežino, nedalyvavo tame, neturi jokių ryšių ir interesų, taip susiaurinama paieška, o niekuo dėti asmenys toliau nebetrikdomi.

Paprastuoju atveju, melo atpažinimo taikymui pakanka dalyvauti neutraliame šalių pokalbyje  ar pasitarime kuriuo nors klausimu ir klausantis asmens pasisakymų, gaunami pirminiai ir daugeliu atveju, pakankami duomenys. Kitu atveju- užduodami specializuoti nekaltinantys klausimai.

Charakterologija (arba operatyvinė psichodiagnostika) skirta iš kelių pastebėtų elgesio akcentų  nustatyti asmens psichotipą ir taip prognozuoti asmens elgesį – t.y. kaip jis aplamai yra linkęs veikti sociume, kokios to veikimo priežastys ir rizikos, o, konkrečiu atveju, žinoti ar dėl savo charakterio savybių galėjo  jis padaryti būtent tokius konkrečius veiksmus dėl kurių vyksta tyrimas byloje; tai pat psichotipo nustatymas padeda žinoti  koks poveikis asmeniui būtų  paveikus, pvz., jei siektume kad asmuo nustotų daręs pažeidimus tame darbe.

„Įtaigos“ derybos yra būdai, kaip paveikiai perteikti pageidaujamą žinutę pvz., prisipažinti ką padarius, susilaikyti ir nebedaryti kas nepageidautina. Stadiono pradanginimo atveju, žinutė būtų susijusi su siūlymu „susilaikyti nuo tolesnių veiksmų, kurie panašūs į  rengimąsi savintis lėšas“. Pats prevencinis efektas gaunamas dėl pažeidimo aptikimo neišvengiamumo principo įgyvendinimo (atpažįstant melą ir tikruosius asmens siekius) ir pasiunčiant žinutę „nedaryk to čia“ – tiek pats asmuo, tiek kiti darbuotojai suvokia  žinutę-siūlymą kaip  barjerą, už kurio tikrai atsiranda pernelyg didelė asmeninė rizika.

Back To Top